תמא 38

משרד לעריכת דין 

ליקויי בניה

משרדי מלווה דיירים רבים בבניינים משותפים וותיקים אשר אמורים לעבור הליך של תמ"א 38 שהוא הליך מורכב של בנייה. מטרתו של התהליך להכין את הבניין למקרה של רעידת אדמה, וכך היסודות יהיו עמידים ויחזיקו את הבניין, כך לא יקרה דבר לדייריו.

בניינים ישנים רבים אינם ערוכים למקרה של רעידת אדמה ולכן במסגרת ההתחדשות העירונית הוכרז לפני כמה שנים על הליך תמ"א 38 שבו מעבים את יסודות הבניין ובמקביל מוסיפים מעל הבניין כמה קומות ולעתים מבצעים תוספות בדירות הקיימות כמו הוספת ממ"ד, מרפסת או מעלית.

בהליך זה, היזם מבצע את עיבוי היסודות בהתאם לדרישות ההנדסיות על חשבונו ובתמורה לכך מקבל אישור לבניית דירות נוספות הנמכרות בשוק החופשי ומכאן הרווח שלו.

השתתפות בפרויקט תמ"א 38 חשובה מאד לאור החשש מפני רעידת אדמה בישראל בקרוב ומעלה באופן משמעותי את ערכו של הנכס, נושאים אלו מדרבנים את הציבור לבצע זאת.

חתימה על הסכם עם יזם לצורך פרויקט תמ"א 38

כבר בתחילת ההתקשרות עם יזם זה או אחר פונים אלי נציגי הבניין כדי שאלווה אותם לאורך הליך מורכב זה. עקב סיבות שונות פרויקטים מסוג זה נתקעו ולא הגיעו לידי מימוש. כדי להשלים את הפרויקט נדרשת עבודה משפטית מתוחכמת וקפדנית תוך בדיקת כל אחד מהסעיפים, קבלת מידע על היזם קביעת לוח תשלומים מדויק ועוד.

זאת כדי להעניק לדיירים את מעטפת הביטחון הנחוצה להם כדי לוודא שהיזם יגיש את הערבויות הנדרשות ויבצע את כל המיזם על שלביו, בהתאם לחוזה שייחתם.

 

חוזי התקשרות במיזם זה

במיזם מסוג זה יש לחתום חוזה אחד של וועד כל הדיירים עם היזם ולאחר מכן חוזה נפרד בין היזם לבין כל דייר. הסיבה לכך היא שבמקרים רבים מוסיפים בדירות חדר, ממ"ד או מרפסת. המבנה של הדירות אינו זהה ולכן יש לרשום באופן מפורט את פרטי התוספת כולל גדלים מדויקים.

קיימים גם מקרים שבפרויקט מסוג זה מוסיפים שטחים המשויכים לכל הדיירים כמו חניון, מעלית ועוד.

ליווי משפטי בהליך זה

מכיוון שאני גם שמאי מקרקעין בהשכלתי, אני בוחן את הנושא על כל רבדיו, בעירייה, עם גורמים ממשלתיים, עם קבלנים נוספים ובכל דרך אפשרית.

הליווי המשפטי שלי במיזמים הללו הוא מאד ממוקד, אני לא מוותר על אף נקודה מהותית, נכנס לכל הפרטים הקטנים ביותר ומוודא שהדיירים מוגנים במלוא מאת האחוזים.