ליקויי בניה

 משרד לעריכת דין 

עורך דין ליקויי בניה

מי שרוכש דירה מקבלן מודע לעובדה שחשוב לשכור מהנדס שיבדוק באופן מקיף את עבודות הבנייה שבוצעו בדירה ובמבנה טרם הכניסה בפועל, כדי לוודא שבוצעה עבודה כהלכה ואפשר לגור בדירה ללא כל חשש.

ליקויי בניה בפרויקטים

לקוחות רבים שלי נחשפו בשנים האחרונות לבעיות שונות בנכסים שרכשו, דבר שגרר התנהלות מול הקבלנים כדי שעובדיהם יתקנו את כל הליקויים באופן מושלם ומוצלח.

בבדיקה שנערכת טרם הכניסה לדירה נחשפים לעיתים ליקויים בטיחותיים מהותיים שאינם מאפשרים מגורים הולמים כמו לדוגמה מעקה שאינו בטיחותי במרפסת, אריחים רופפים שהודבקו בעת חיפוי המבנה אך עלולים ליפול על העוברים והשבים. צנרת פגומה או סתומה באבנים שאינה מאפשרת מעבר קולח של מים, איטום לקוי שיצר רטיבות על קירות שונים בדירה וליקויים רבים נוספים.

מכיוון שתפקידו של הקבלן הוא למסור דירה בגימור מושלם, הלקוח פונה אליו ומבקש לטפל בהקדם בליקויים כדי שאפשר יהיה לעבור דירה. אם הקבלן מתמהמה ואינו מגיב לפניות טלפוניות הוא אינו מותיר ללקוח ברירה אלא לפעול נגדו באמצעים משפטיים כדי שהנושא יוסדר באופן מידי.

טיפול משפטי בנושא ליקויי בניה

בשלב הראשון אני מעביר לקבלן מכתב התרעה טרם נקיטת אמצעים משפטיים אחרים ובו אני מתריע על כל הליקויים וההשלכות של מגורים בתנאים הללו.

אני תוחם לקבלן זמן להגיב ולאשר כי הליקויים יתוקנו תוך פרק הזמן ההגיוני שהקצבתי לכך. אם הקבלן לא יתחייב לבצע זאת, הדייר יגייס אנשי מקצוע שיתקנו את הליקויים כך שיוכל להיכנס לגור בביתו והעלויות הללו יושתו על הקבלן, כיוון שהוא ייתבע על סך ההוצאות שישלם בעל הנכס בגין הפעולות הללו.  בנוסף לכך הוא יחויב לשלם פיצוי כספי על האיחור בכניסה לנכס שגרר עלויות לא מתוכננות לדייר כמו שהייה פרק זמן נוסף בשכירות וכו' .

אם הקבלן מביע את רצונו לטפל בכל הבעיות, הדבר מתבצע והנושא נסגר.

אם הקבלן אינו מעוניין לבצע את התיקונים מסיבותיו שלו, אין ברירה אלא להזמין אנשי מקצוע ובמקביל להכין תביעה משפטית נגדו.

הפיצוי הכספי שאותו תובעים הוא כלל העלויות הלא מתוכננות ששילם בעל הנכס, החל בתשלומים לקבלני השיפוצים, דרך תוצאות הלוואי שכללו השכרת דירה עד תום השיפוצים ולעיתים אף פיצוי לבעלי הנכס הקודם אם הליך זה עיכב גם את המעבר שלהם לדירה. כל שינוי בלוח הזמנים גורר שרשרת של עיכובים ועל הקבלן להבין זאת ולפעול כיאות.