ייפוי כוח מתמשך – חושבים על המחר

משרד לעריכת דין

ייפוי כוח מתמשך

בשנים האחרונות המדינה ייצרה מנגנון חדש ששמו ייפוי כוח מתמשך שאותו יכולים לבצע עורכי דין שקיבלו הכשרה ייעודית לכך והם קיבלו על כך תעודה. בחלק מהמקרים הליך זה מחליף את מינוי האפוטרופסות בעיקר עבור הליכים רפואיים אך גם בנושאי ממון.

לא מכבר עברתי הכשרה זו כך שאני בעל סמכות לבצע ללקוחותיי הליך משמעותי וחשוב זה.

עיקרי הדברים

הידרדרות במצבו הרפואי של האדם נובעת בדרך כלל ממצב רפואי פתאומי כמו התקף לב או שבץ מוחי. לאחר מכן נוצרים מצבים שהם חדשים עבור בני המשפחה והם לא יודעים איך להתמודד איתם מהי הדרך הנכונה לפעול ומי אמור לבצע כל אחד מהתהליכים הללו.

ייפוי כוח מתמשך פותר בעיה זו בדרך הגיונית ומעשית. הלקוח מכין בעזרתי ייפוי כוח מתמשך המורה לבני משפחתו מה לעשות במקרה של בעיה רפואית אקוטית. המטרה היא שבני המשפחה יפעלו בהתאם לחשיבה אשר גיבש המטופל כשהוא היה צלול והם ימלאו את בקשותיו על פי דרך ההתנהלות שבה הוא מעוניין, גם כשהוא לא מסוגל לתפקד או לטפל בבעייתיות שנוצרה. האדם משאיר הנחיות מפורטות כיצד לנהוג בכמה סוגי תרחישים וכך מונע מחלוקות וסכסוכים בין הגורמים השונים במשפחה שכל אחד מהם עלול למשוך לכיוון אחר.

במקרים רבים בוחר האדם את אחד מילדיו לנהל את המהלכים הללו, ילד שהוא נותן בו אמון מלא שיבצע את הדברים בדיוק על פי ההוראות.  לחילופין יש לקוחות שיבחרו לחלק את המשימות בין בני המשפחה, כל מה שקשור להיבט הרפואי ינוהל על ידי ילד מסוים וכל הקשור לנושאים הכספיים הכרוכים בכך ינוהל על ידי ילד אחר, כדי שלא יוצר עומס רב על אחד מהם.

הלקוח מחליט מראש אילו טיפולים רפואיים הוא מאשר לבצע בגופו כדי לשפר את מצבו הבריאותי ואילו טיפולים הוא אינו מאשר, אם הוא מעוניין בעת הצורך להתאשפז במוסד סיעודי ספציפי  או שהמשפחה תשכור מטפלת שתהיה בביתו 24 שעות ביממה.

בנוסף לכך, יירשמו החלטות שונות בנושאים אישיים, נושאי רכוש וממון וכל תחום אחר שבו חשוב לאדם הבוגר להתוות את הדרך מראש כדי שדור ההמשך לא יקבל החלטות שאינן עולות בקנה אחד עם דרך החשיבה שלו.

בתום עריכת המסמך, הלקוח ואני חותמים עליו והוא מועבר ללשכת האפוטרופוס הכללי עד המועד שיהיה בו שימוש בהתאם למצבו הרפואי של בעל ייפוי הכוח המתמשך.