לא מכבר הוציא משרד המשפטים מסמך חדש אשר מתאים במיוחד לקהילת האנשים המבוגרים אשר חיים בישראל ושמו ייפוי כוח מתמשך.

מטרתו של מסמך ייחודי זה היא להחליף את השימוש באופציית האפוטרופסות, הן לגוף והן לרכוש אשר כרגע נמצאת בשימוש נרחב.

מהו מסמך ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא הצהרת כוונות של האדם המבוגר בדבר מעשים שהוא מעוניין שיבוצעו כאשר מצבו הבריאותי לא יאפשר לו לקבל החלטות מושכלות. מסמך זה נערך כאשר האדם הוא צלול בדעתו ולכן הוא יכול לקבל החלטות כיצד יפעלו אשתו, ילדיו או קרובי משפחה אחרים שלו, במקרים אשר בהם תידרש החלטה אקוטית כלשהי לגביו.

עורך הדין עובר אתו על כל אחד מהסעיפים ומסביר לו את האפשרויות השונות, היתרונות, החסרונות ההיבטים וההשלכות של כל תשובה. כאשר הלקוח רואה את כל ספקטרום האפשרויות, הוא מגבש חשיבה על הדרך אשר נראית לו הנכונה ביותר עבורו.

ייפוי כוח מתמשך עו

המצב הנוכחי של האפוטרופסיים

כאשר אדם מבוגר מגיע למצב מנטלי קשה או סיעודי, אחד מבני המשפחה מתמנה להיות אפוטרופוס שלו, לענייני גוף ולענייני רכוש. לעיתים מדובר באדם אחד אשר מקבל תפקיד אחראי זה ולעיתים שני אנשים, כל אחד בתחום אחר. כאשר האפוטרופוס נדרש לקבל החלטה רבת משמעות כמו לדוגמה אם להכניס את אביו למוסד סיעודי או לשכור עבורו מטפל ל 24 שעות ביממה, זו החלטה בעלת משקל כבד וקשה לאפוטרופוס מאד לקבל החלטה. לא אחת קיימות בין בני המשפחה דפוסי חשיבה שונים ולכן אין הסכמה ביניהם.

נותר האפוטרופוס לבד עם מחשבותיו כדי לקבל החלטה אשר תגרור מצד אחד את הטיפול הרפואי הנכון ביותר לאב המשפחה ומצד שני תפתח תיבת פנדורה של סכסוכים משפחתיים, לאור החלטתו אשר אינה תואמת את החשיבה של חלק מבני המשפחה.

ייפוי כוח מתמשך ייתר את כל המהלכים הללו כיוון שאב המשפחה יחליט מראש מהי הדרך אשר הוא בוחר ולבני המשפחה יישאר רק למלא את בקשותיו.

עורך דין המוסמך לעסוק בהכנת מסמך זה

משרד המשפטים קבע את ההתנהלות המשפטית לצורך הכנת מסמך חשוב זה. לכן כל עורך דין אשר מעוניין לעסוק בכך מחויב לעבור הכשרה ייעודית לכך. עורך הדין מקבל אינפורמציה מה עומד מאחורי כל אחד מהסעיפים, מהן האפשרויות, מהן המטרות ומידע רב נוסף אשר יסייעו לו מאד להובלת מהלך זה. בתום הלמידה, יקבל כל עורך דין תעודה רשמית אשר מאפשרת לו לעסוק בכך לרווחת לקוחותיו.

עלויות של הכנת ייפוי כוח מתמשך

העלויות של הכנת המסמך נעות בין 6.000-2.500 ₪ וזאת בהתאם למורכבותו של כל אחד מהמסמכים המשפחתיים ומספר שעות הייעוץ והעבודה אשר מוקדשות לכל לקוח.

לאחר החתימה מועבר המסמך לבית המשפט לקבלת תוקף חוקי.